Baran Karaca Logo

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!

tarafından Baran Karaca
484 görüntüleme

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay! Dünyanın neresinde olursa olsun hemen hemen her milletten insanın başına birtakım esrarengiz olaylar gelebiliyor. Bilimin ve teknolojinin gelişmesiyle bazı olayların açıklaması olsa da bazıları her şeye rağmen gizemini koruyor. Bazı olayların gizemi, yüzlerce bilim insanının ortak çabasına rağmen açıklanamıyor.

Tarihte derin izler bırakan, görenleri ve duyanları şaşkına çeviren esrarengiz olaylar yeryüzünde meydana gelebiliyor. Bazen bir anda ortadan kaybolan bir gemi ya da uçağı arayıp bulmakla görevlendirilen uluslararası ekipler elleri boş dönüyor.

Bazense bir cisim ortaya çıkıyor ve kimse nereden ve nasıl geldiği ile ilgili bir tahminde bile bulunamıyor. Bu olaylar da gizemini hala koruyan olaylara merakı olanların mutlaka ilgisini çekecektir.

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay!

Lanetli Araba

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
James Dean Satın Aldığı Arabası

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın ilk başlığı Lanetli Araba. Her şey, ünlü oyuncu James Dean’in 1955 yılında bir otomobili satın almasıyla başladı. Otomobili satın aldığı kişi, “eğer bu arabayı alırsan bir hafta sonra ölü bulunacaksın!” dedi. Arabayı satın aldıktan tam 7 gün sonra trafik kazasında hayatını kaybeden Dean’in hurdaya ayrılan arabasının lanetli olduğu ilerleyen günlerde anlaşılacaktı.

Hurda aracın motoru, söküldüğü esnada düşerek tamircinin iki bacağını birden kırdı. Motorun ve şaftının takıldığı iki araç da katılmış oldukları aynı yarışta kaza yaptı ve ikisinin sürücüsü de öldü. Hurda araç, sergilenmesi için tamir edildikten sonra tamirhane yandı.

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
James Dean’in Arabasının Kaza Yaptıktan Sonraki Hali

İş bununla da kalmadı; araç, Sacramento’da sergilendiği platformdan düşerek bir çocuğun kalçasını kırdı. Bu katil ve lanetli araba, sergilendiği yerden kaldırılıp taşınırken, arabayı taşıyan tırın römorku yerinden çıktı ve Oregon’daki bir dükkâna girdi. En sonunda da 59 yılında çelik destekler üzerinde duran lanetli araba, sebebi bilinmeyen bir şekilde 11 parçaya bölündü.

MH370 Sefer Sayılı Uçağa Ne Oldu?

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
MH370 Sefer Sayılı Uçak

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın ikinci başlığı Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı’ndan Pekin Başkent Uluslararası Havaalanı istikametine havalanan Malezya Hava Yollarına ait MH370 sefer sayılı uçak, havalandıktan 40 dakika sonra radarlardan kayboldu.

227’si yolcu olmak üzere 239 kişiyle birlikte adeta sırra kadem basan uçakla tüm irtibat koptuktan sonra kayıp raporu çıkarıldı. Birçok ülkenin ortak başlattığı arama kurtarma çalışmalarında, uçağa dair en ufak bir iz bile bulanamadı. Uçağa ne olduğu konusunda hala bir açıklama bulunmuyor. Uçağın bilinmeyen bir sebepten Hint Okyanusuna düştüğü varsayılıyor.

Yeşil Çocuklar

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Yeşil Çocuklar

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın üçüncü başlığı ise 1200’lü yıllarda İngiltere’nin Woolpit kasabasında 2 çocuk bulunur. Daha önce İngilizceyi hiç duymayan çocuklar, kendi aralarında farklı bir dille iletişim kuruyor ve sadece çiğ bezelye yiyorlardı. Bu çocukları ilginç kılan şey ise, ten renklerinin yeşil olması ve tuhaf kıyafetler giymeleriydi.

Birisi bu iki çocuğu evine aldı ama erkek çocuk bir süre sonra hastalanarak öldü. Kız çocuğa da İngilizce öğretildi ve geldiği yer soruldu. Yeraltından geldiklerini, geldikleri yerde her şeyin yeşil olduğunu ve oldukça az miktarda ışık bulunduğunu söyleyen kız; büyüdükten sonra evlendi ve geldiği yere bir daha dönmemeyi tercih etti.

İlginizi Çekebilir: Tekerlek Neden Bu Kadar Uzun Sürede İcat Edildi?

Ateş Topları

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Naga Ateş Top Festivali

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın dördüncü başlığı Ateş Topları. Tayland’ın Mekong Nehri üzerinde, her yıl ekim ayında, nehirden gökyüzüne doğru “Naga” adı konulan, birdenbire yüzlerce ateş topu göğe yükseliyor. Nasıl oluştuğu hala gizemini koruyan ateş toplarının büyüklüğü, basketbol topu büyüklüğüne kadar ulaşabiliyor. Pembe ve kırmızı renkte olan ateş küresine benziyor ve yerli halkın bazıları “Mekong Nehri’nde yaşayan dev bir deniz yılanının nefesi” diye komplo teorisine dayalı açıklamalar üretmekte.

150 Bin Yıllık Borular

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
150 Bin Yıllık Su Boruları

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın beşinci başlığı 150 Bin Yıllık Su Boruları. Çok eski zamanlardan kalma su kanallarının varlığından herkes haberdar. Peki, son derece ilkel olan su kanallarından bile binlerce yıl öncesine ait borulardan kimlerin haberi var? Çin’deki bazı göllerin altında, en genci 150 bin yıllık maziye sahip olan su boruları bulundu. Günümüz zihniyetiyle düşünüldüğünde son derece önemsiz ve basit görünebiliyor su boruları. Ancak sadece 2500 yıldır demirin insan hayatında kullanıldığını düşününce, 150 bin yıl önce demiri eritip boru yapabilecek teknolojinin nereden geldiğini düşünmeden edemiyor insan.

Üç Dağcı Olayı

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Ural Dağları

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın altıncı başlığı ise Üç Dağcı Olayı. 1959’da, 3 kişilik bir Rus dağcı grubu, Ural Dağları’nın eteklerindeki Ölüm Dağı olarak da bilinen bir bölgeye giderler. Bir süre haber alınamayan dağcılar, bulundukları zaman ortadaki manzara oldukça ürperticidir. Cansız bedenlerinin bulunduğu bölgede hiçbir saldırı izi bulunmamasına rağmen birinin dili koparılmış, diğerinin kaburgaları kırılmış ve üçüncüsünün de kafatası kırılmıştı. İşin ilginç yanı ise hiçbirinin vücudunda en ufak bir darp izi olmamasıydı.

“Kaptan Dahil Herkes Öldü!”

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
SS Ourang Medan

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın yedinci başlığı bir gemi ile ilgili. 1947 yılının sıcak Haziran ayında, Hollanda bandıralı olan SS Ourang Medan adlı gemiden Sumatra açıklarında iki tane yardım çağrısı geldi. “Kaptan dahil herkes öldü!” şeklinde bir ses geldi, bu sesin hemen ardından yine aynı sesle konuşan kişi, “Ölüyorum!” şeklinde daha kısık bir ses çağrı yaptı. Çağrıları alan gemilerden biri SS Ourang Medan’a hızla yanaştığında oldukça korkunç bir manzarayla karşılaştı. Gemideki köpek de dahil olmak üzere bütün mürettebat, elleri güneşe dönük bir şekilde yüzlerinde korku ifadesiyle ölmüştü. Bir süre sonra da patlayarak suların derinliğini boylayan gemide ne yaşandıysa halen gizemini koruyor.

İntihar Eden Köpekler

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Overtoun Köprüsü İntihar Eden Köpekler

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın sekizinci başlığı İntihar eden köpeklerle ilgili. 1950 yılında gelmeye başlayan ihbarlara göre İskoçya’daki Overtoun Köprüsü’ne gelen köpekler birden kendilerini köprüden aşağı atıyorlardı. Koli cinsindeki köpeklerin köprüye gelip kendilerini sebepsizce aşağı atmasıyla başlayan olaylar silsilesi, diğer köpek türlerinin de kendini atmasıyla devam etmiştir. Atladıktan sonra ölmeyen köpekler, çıkıp tekrar atlıyorlardı. İşin ilginç yanı ise, atlayan köpeklerin hepsinin aynı yönden aynı açıyla kendileri atmalarıydı. 1994 yılına gelindiğinde, bir adam bebeğiyle birlikte köprüye geldi ve önce bebeğini sonra da kendini aşağı attı. Bu intiharlar silsilesinin gizemi halen çözülemedi.

Uçuş 19

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Uçuş 19

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın dokuzuncu başlığı ise Havacılıkla ilgili bir konu. Bermuda Şeytan Üçgeni’ni duymayan kalmamıştır muhtemelen. Üzerinde yüzlerce uçak, gemi ve insanın kaybolduğu bu bölgede kayda geçen ilk vaka, 1945 yılında meydana gelen Uçuş 19 vakasıdır. Fort Lauderdale’dan rutin eğitim uçuşu için kalkan 5 bombardıman uçağından bir daha asla haber alınamadı. 5 Aralıkta 14 mürettebat ile birlikte havalanan 5 torpido bombardıman uçağının Grand Bahama Adaları’na gidip döneceği 3 saatlik bir eğitim uçuşu planlanmıştı.

Ancak havalandıktan bir süre sonra iletişim bütünüyle kesildi. 5 uçağı aramak için çıkarılan 2 uçaktan biri daha aynı bölgede sırra kadem bastı. Ertesi gün, 300 gemi ve uçaktan oluşan bir arama kurtarma ekibi oluşturuldu. 800 bin metrekareye yakın bir bölümü didik didik arayan ekip, ne kaybolan uçakların enkazına ne de mürettebatın cesedine ulaşabildi. Tarihe “Uçuş 19” olarak geçen olay, Bermuda Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan bölgede yaşanan ilk kayıp vakası oldu. İlerleyen yıllarda bu tür kayıp vakaların arkası da gelecekti.

Gloria Ramirez Vakası

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Gloria Ramirez

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın onuncu başlığının konusu Gloria Ramirez adında bir kadın. 1994 yılında Gloria Ramirez adlı 31 yaşındaki kadın, kansere bağlı ağrılar nedeniyle hastaneye gitti. Bir hemşire, Ramirez’den kan almaya başladı. Ancak Ramirez’in kanı tüpe akmaya başladığı anda odaya amonyak benzeri bir koku yayıldı. Hemşire, kokudan dolayı bayıldı. Yardım için koşan hemşire ve olaya müdahil olmak isteyen doktor da odaya girdikten kısa süre sonra kendilerinden geçtiler. Hastanede acil durum ilan edilip acil serviste bulunan herkes otoparka çıkarıldı.

Olaydan kısa bir süre sonra Ramirez böbrek yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Ancak asıl ilginç olan şey, kadının vücudundan yeşil bir sıvı sızmasıydı. Böyle bir durum tıp tarihinde daha önce hiç yaşanmamıştı.

Otopsi için Ramirez’in bulunduğu odaya giren hemen hemen herkes bayılmış, bedenine temas edenlerin çoğu da hastalanıp iş göremez hale gelerek mesleğini bırakmak zorunda kaldı. Bütün incelemelere rağmen kadının vücudunda amonyak, siyanür veya hidrojen gibi herhangi bir bulguyla karşılaşılmadı. Cesedi de hava geçirmez 2 ayrı poşete alınıp ardından tabuta koyuldu.


Frederick Valentich

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Frederick Valentich

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın on birinci başlığı ise yine havacılıkla ilgili. 1978 yılının 21 Ekiminde, Avustralya’da, Frederick Valentich adlı bir pilot, uçuş esnasında bir yardım çağrısında bulunur. Hava kontrolörüyle yaptığı görüşmede yeşil ışıklar saçan ve uçağa benzemeyen oldukça hızlı bir cisim gördüğünü iletir. Bu görüşmeden çok kısa bir süre sonra Frederick Valentich ile tüm iletişim kesilir ve pilottan bir daha haber alınamaz. Pilotun kaybolduğu bölgede daha önce bu tip vakaların yer aldığı biliniyor. Üzerinde oldukça fazla komplo teorisi bulunmasına rağmen olayın iç yüzü bir türlü aydınlatılamadı.

Nazca Çizimleri

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Nazca Çizimleri

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın on ikinci başlığı ise şans eseri bulunmuş çizimlerle ilgili. Peru’da bulunan Nazca bölgesinde, 1920 yılındaki bir uçak seferinde fark edilen oldukça büyük çizimler bulunuyor. Oldukça geniş bir bölgeye yapılan çizimler, birçok hayvan motifi ve üçgen, yıldız gibi simgelerden oluşuyor. Gökyüzünden net bir şekilde görülmesi amacıyla yapılan şekillerin, 200-700 yılları arasında bölgede yaşayan bir uygarlık tarafından yapıldığı düşünülüyor. Ancak çizimlerin neden yapıldığıyla ilgili bir bilgi mevcut değil.

Goril Koko’nun Son Sözleri

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Goril Koko

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın on üçüncü başlığı Koko isimli bir Gorille ilgili. İşaret dili öğretilerek insanlarla iletişim kurabilmesi sağlanan Goril Koko’yu bütün insanlık dünyası tanıdı. Koko’ya bir iskelet gösterilerek canlı mı yoksa ölü mü olduğu soruldu. Koko ise “ölü, örtülü” diye cevapladı. Ancak bundan sonra asıl ilginç olan kısmı ise Koko’nun sonraki soruya vereceği cevap olacaktı.

Bakıcısı hayvanların öldükten sonra nereye gittiğini sorduğunda Koko, “rahat bir deliğe” gittiklerini söyledi. Koko’nun “rahat bir delikten” kastı neydi bilinmiyor. IQ ortalaması, insanların IQ ortalamasına en yakın hayvanlar olan gorillerden konuşması beklenirdi ancak felsefi konuşması hiç de beklenemezdi. Üstelik insanlar için bile çağın ötesinde olan bu sözcükleri kuracak bilgi birikimini Koko’nun nereden aldığı da ayrı bir muamma oluyor.

Utsuro-Bune

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Utsuro-Bune

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın on dördüncü başlığı bir gemiyle ilgili. 1800’lü yıllarda Japonya’da bir gemi karaya vurdu. Gemiyi farklı kılansa günümüzdeki UFO tasvirlerine benzeyen, içi boş bir gemi olmasıydı. Geminin içinden, elinde bir kutuyla genç bir kadın çıktı. Japonca bilmeyen kadın, kimsenin elindeki kutuyu açmasına izin vermiyordu. Kadın, Japonya’da o güne dek hiç görülmemiş saç şekline sahipti. Bir süre sonra da denize girerek tekrar ortadan kayboldu. Olayın ardından 3 farklı kitapta bu olaya değinildi.

Marfa Işıkları

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Marfa Işıkları

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın on beşinci başlığı Marfa Işıkları. Gizemlerle oldukça sık haşır neşir olan Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaletindeki çölde bazı geceler beliren ışıklar bulunuyor. Işıkların kaynağı halen gizemini korumakla birlikte bazı kaynaklarda ışıkların kaynağı olarak yoldan geçen otomobillerin farları belirtiliyor. Ancak bölgedeki ışıklar, otomobilin icadından önce de görülüyordu. Diğer bir yorum ise; ışıkların, cennetten ya da cehennemden gelen ruhlar olduğuyla ilgili. Marfa Işıkları ismi verilen bu ışıklar, sadece geceleri ortaya çıkıyor ve sürekli hareket ediyor.

500 Yıl Önce Bulunan El Yazması

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın on altıncı başlığı 500 Yıl Önce Bulunan El Yazması. Yazının kullanılmaya başlamasıyla birlikte tarihin de başladığı varsayılır. Yazılı tarihin başladığı ilk zamanlardan kalma eserlerin birçoğu bulundu ve deşifre edildi. Ancak bir el yazması var ki 500 yıldır halen çözülemedi. Daha önce hiç rastlanmamış bir yazı sistemi olan bu eser, 272 sayfadan oluşuyor.

1912 yılında İtalya’ya getirilen el yazmasını çözmek amacıyla yüzlerce kriptograf ve kod kırıcı, yazının üzerinde oldukça fazla zaman uğraşmasına rağmen en ufak bir deşifre dahi yapılamadı. Metinle ilgili bilinen tek şey ise metnin, İtalya’nın Kuzeyinde yazılmış olabileceği ihtimalinden başka bir şey değil. Kanıtlanamayan bir teoriye göre bu el yazmasının kadın sağlığı ile ilgili yazılmış tıbbi bir kitaptı.

Mozart’ın Ölümü

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
Wolfgang Amadeus Mozart

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın on yedinci başlığı Wolfgang Amadeus Mozart. Klasik müzikte Dünyanın seyrini değiştiren müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart, yaşarken ürettiği eserler kadar sırlı bir şekilde öldü. 35 yaşında hayattan kopan büyük deha, hayatı boyunca 626 eseri tamamlayarak müzik dünyasına kazıdı.

200 yıl geçmesine rağmen hala şüphe duyulan ve ölümünden bir süre önce söylediği sözler “Ölümün tadı dudaklarımda, bu dünyaya ait olmayan bir şeyler hissediyorum.” olan Wolfgang A. Mozart, herhangi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen genç yaşında, ölümünü hissederek dünyadan ayrılmıştır.

Öldükten sonra cesedi kaybolan –ya da kaybedilen- Mozart’ın herhangi bir tahlil sonucu, otopsisi ya da öldüğüyle ilgili tıbbi bir belge bulunamamıştır. 21. yüzyıla gelindiğinde ölümüyle ilgili 118 farklı teori ortaya atılsa da Mozart’ın cesediyle ilgili en ufak bir bulgu bile halen bulunmuyor.

Et Yağmuru

Tarih Boyunca Açıklanamayan 18 İlginç Olay! Çok Şaşıracaksınız!
1876 Bath County Et Yağmuru

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın son başlığı ise Et Yağmuru. “Köpeğin duası kabul olsa gökten kemik yağardı.” sözünün adeta vücut bulmuş hali olan bu ilginç olay, ABD’nin Kentucky eyaletinde gerçekleşiyor. Kimin duası sonucu yağdığı bilinmeyen bu et yağmuru, 1876 yılında Bath County kasabasında gerçekleşiyor.

Gündelik işlerini sürdürmekte olan insanlar, bu güneşli günde gökten et yağınca adeta şaşkına dönüyorlar. 100×50 metrelik bir alan, irili ufaklı et parçalarıyla kaplanıyor. 7-8 santim iriliğinde olan etlerden kum tanesi kadar küçük olanlarına kadar birçok boyutta et, kasaba halkını ayaklandırıyor. O yılların meşhur açıklaması yapılıyor ve “Tanrı’nın bir uyarısı” olarak söyleniyor. Etleri daha çok sığır etine benzetiyorlar ama pişirip tadına bakan insanlar, sığır eti olamayacak kadar yağlı olduğunu söylüyorlar ve kuzu ya da geyik eti olabileceği düşünülüyor.

Uçağın icadından yıllar önce gerçekleşen olay yaşandığı sıralarda henüz insanlar göklere yükselmeyi başarabilmiş olmadığından insan kaynaklı bir sebebe de çıkmıyordu açıklaması. Son olarak üretilen kanıtlanamamış teoriye göre etler, o sırada kasabanın üzerinde uçmakta olan akbaba sürüsünün aynı anda kusmasıyla yağmıştı.

Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay yazımızın sonuna geldik. Sizin de başlıklar hakkında yazmak istedikleriniz varsa bir yorum kadar yakınız. Lütfen yorum atmaktan çekinmeyin.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak