Baran Karaca Logo

Genel Kültür Seviyesini Arttıran Filmler

tarafından Baran Karaca
3,6K görüntüleme
Genel Kültür Seviyesini Arttıran Filmler

Genel Kültür Seviyesini Arttıran Filmler

Konusu ve içeriği ile bilgi birikiminizi, genel kültür seviyemizi arttıracak filmler vardır. Bunlardan bazıları tamamen hayal ürünü bazıları ise gerçek hayattan uyarlanmıştır ve izlerken hem keyif verir hem de bilgi birikiminizi arttırmanıza yardımcı olur. İşte bunlardan bazıları:

Gülün Adı – Umberto Eco

Gülün Adı

Gülün Adı IMdB

Senaristi ünlü yazar Umberto ECO olan film İtalya’nın kuzeyinde bir manastırda bir cinayet işlenmiştir. Olayı aydınlatmak amacıyla imparator tarafından rahip William görevlendirilmiştir. Babası tarafından rahip William’ın yanına verilen genç rahipte bu göreve hazırdır. Film genel kültür olarak izleyiciyi doyurucu özelliktedir.

Ben Robot 2004

Ben Robot

Ben Robot

Robotların toplum içerisinde büyük rol oynamaya başladığı 2035 yılında robot fobisi olan Chicago polis ofisinden Del SPONER üstlendiği bir cinayet davasında katilin bir robot olduğundan şüphelenmektedir.

Akıl Oyunları 2001

Akıl Oyunları

Akıl Oyunları

Nobel ekonomi ödülü ve Nobel matematik ödülü sahibi Amerikalı John NASH’in hayatının anlatıldığı filmde ünlü matematikçinin şizofreni ile mücadelesini, hayali oda arkadaşını görmezden gelmeyi başarmasını izleyeceksiniz.

12 Yıllık Esaret 2013

12 Yıllık Esaret

12 Yıllık Esaret IMDB

New York eyaletinde özgür bir Amerikalı olarak doğan siyahi Solomon NORTHUP kaçırılarak köle olarak satılmıştır. Filmde Solomon’un 12 yıllık esaretini izleyeceksiniz.

Beynelmilel 2006

Beynelmilel

Beynelmilel IMdB

1982 yılında Adıyaman’da bir grup müzisyen sokağa çıkma yasağı nedeniyle geçim sıkıntısı yaşamaya başlamışlardır. Geçinebilmek için buldukları çözüm yolları hepsinin tutuklanmasına yol açmıştır. Bölgenin sıkı yönetim komutanı hepsini çağdaş bir müzikal grup olmaları için değiştirmeye çalışınca olaylar gelişmeye başlar.

Kitap Hırsızı 2013

Kitap Hırsızı

Kitap Hırsızı

2. dünya savaşı son hızıyla devam ederken bir üvey anne ve babayla yaşayan genç kız evlerine bir genç saklar ve film bu olay ile devam eder.

Matrix 1999

The Matrix

The Matrix

Kahramanımız NEO gerçek dünyada kalan son insan şehri Zion’u kurtarmak için makinalarla savaş vermektedir. Matrix’i korumaya çalışan bilinçli bilgisayar programları ajan olarak NEO ya karşı savaşmaktadır.

 

V For Vendetta 2005

V For Vandetta

Genel Kültür Seviyesini Arttıran Filmler

İngiltere’de geçen filmde son derece baskıcı bir toplum düzeni anlatılır. Yasaklara karşı kazan kaldıran halk şiddet yanlısı olmuştur. Tüm bunlar yaşanırken gizemli bir V ortaya çıkar ve başı belada olan masum Evey’i kurtarır, film 2020 yılında yaşanmaktadır.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak