Baran Karaca Logo

Mıknatıs, Elektronik Eşyalara Yaklaştırıldığında Zarar Veren Madde Nedir?

tarafından Baran Karaca
711 görüntüleme
Mıknatıs

Elektronik Eşyalara Yaklaştırıldığında Zarar Veren Madde Nedir?

Bu eşyalara mıknatıslar yaklaştırıldığında bu eşyaların zarar gördüğü konusunda bir bilgi yaygındır halk arasında. Oysa durum tam olarak öyle değildir. Buzdolabını süslemek için kullandığımız buzdolabı süsü adını verdiğimiz mıknatıs bu eşyalara bilindiği gibi zarar vermezler.

Çalışma Yapısı Nasıl Bozulur?

Ama bazı mıknatıs türleri bu eşyalara yaklaştırıldıklarında bu eşyalara zarar verebilmektedir. Bu eşyaların çalışma yapısını bozarak ya bazı belirtiler vermesine sebep olurlar ya da tamamen bozulmasına sebebiyet verirler.

Mıknatıs Yaklaştırılırsa Ne Olur?

Bu eşyalar çalışırken de içlerinde mıknatıslar bulunurlar. Bu yüzden de bizler bu eşyaların yanına mıknatıs yaklaştırdığımız zamanlarda bu eşyaların çalışma sıraları bozulur.

Hangi Ürünlerde Görülebilir?

Örnek verilebilecek olursa yaklaştırılan mıknatıs ile içinde bulunan mıknatıs birbirlerini etkiledikleri için eşyadaki mıknatıs eşyanın çalışması için vermesi gereken gerekli verimi veremez. Mesela bir mikser düşünelim. Bu mikser ile bir pasta yapımında kullanılacak olan kremayı karıştırmamız gerekmektedir. Bu karışım işlemi için miksere ihtiyaç duyulur.

Miksere ihtiyaç duyulmasının sebebi ise bir kişinin o kadar hızlı karıştırma işlemini yapamayacağı aynı zamanda da yorulmaması içindir. Mikserin içinde mıknatıs bulunmaktadır. Eğer biz bir elektronik eşya olan miksere başka bir mıknatıs yaklaştırırsak mikserin içerisinde bulunan mıknatıs dışarıdan miksere yaklaştırılan mıknatıstan etkilenir ve gerekli verimi sağlayamaz. Mikserin içinde mıknatıs dönmesi gereken açıda dönememek gibi bir işi yerine getirememesi mikserin ya hiç çalışmamasına ya da gereken hızda dönememesi yani kremayı çırpamamasına sebep olur.

Mıknatıs Nedir?

Mıknatıs Çekim

Mıknatıs

Mıknatıs iki kutbu bulunan ve birbirleri ile ya da demir gibi başka maddelerde etkileşimde bulunan maddelere verilen addır. Eğer bir mıknatısı ikiye bölersek elde ettiğimiz iki parçanın da ayrı ayrı birer mıknatıslara ait özellikleri taşıdıkları gözlemlenir. Bir mıknatısın iki kutbu vardır ve bu kutuplardan birisi kuzey diğeri ise güney kutbudur. Kuzey kutbu N güney kutbu ise S sembolü ile gösterilir.

Mıknatıs Türleri

Mıknatıslar doğada bulunabileceği gibi yapay olarak da üretimleri sağlanmaktadır. Aynı zamanda elektrik kullanılarak üretilen ve kullanılan mıknatıslar da vardır. Bu mıknatıslar için bir bobin bir demir tel ve pil gibi bir enerji kaynağına ihtiyaç vardır. Elektrik akımı gerçekleşirken telin bobine bağlanma yönüne göre mıknatısın kutupları oluşmaktadır. Hatta bu mıknatıs türünde kutupların belirlenmesi için sağ el kuralı adı verilen bir kural da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu türdeki mıknatıslarda mıknatısların çekim güçlerinin büyüklüğünü etkileyen faktörler vardır. Bobine sarılan telin kalınlığı, bobine sarılan telin yapıldığı maddenin türü, kullanılan pilin özellikleri bu türdeki mıknatısların çekim güçlerinin büyüklüğünü etkileyen faktörlerden bazıları olarak bilinmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Mıknatıs ile eşya aşırı yakın olmadığı müddetçe çok uzaktan bir bozulma durumuna sebebiyet vermez. Ama mıknatısın bu eşyaları bozduğunu bilmek kişileri ekonomik olarak da çok etkilemektedir. Eğer gerekli özen gösterilirse eşyaların bozulma oranları da en aza iner.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak