Baran Karaca Logo

Deep Web Nedir

tarafından Baran Karaca
417 görüntüleme

Deep Web Nedir

Deep web nedir, nasıl giriş yapılır ve oralarda kimler hangi işleri yapıyor gibi sorular çoğu insanda merak uyandıran ve zaman zaman da deep web i konuşulur hale getiren meselelerdir. Bu konuyu 3-4 başlık altında incelemek faydalı olacaktır.

Deep Web Nasıl Doğdu?

2000’li yılların başlarında, hususiyetle Amerika Birleşik Devletleri, dünya ülkeleri interneti yaygın hale getirmeye başladı ki bu da pek çok soru ve sorunu beraberinde getirdi. Ayrıca hackerler de devletler gibi aynı soruları sormaya başladılar: ‘Sansürlediğimiz sitelere neler oluyor, nereye gidiyor onlar? Siteleri ekrandan kapatıyoruz ama nereye gidiyor bütün bu bilgiler? Gibi sorularla işe başladılar.

Hükümetler sitelerini DNS denilen sunucudan çıkarttılar ki bu da siz siteye girdiğinizde sizi yönlendirecek kişinin olmaması anlamına geliyordu. Hackerler da boş durmadılar ve Proxy sunucuları açtılar ve Tor Browser’ı kullanmaya elverişli hale getirdiler ve böylece dünyanın, o zamanlar için, en büyük internet kütüphanesi olan ve tamı tamına 111 GB kapasiteye sahip Tor Library de kuruldu ve legal olmayan kitap satışlarına da başlandı.

Deep Web Ne Demek Peki?

Türkçe pek çok karşılığı bulunan ‘deep’, derin, engin, aşırı, keskin, esrarlı, koyu(renk) gibi anlamlara gelmesinin yanında literatüre ‘derin ağ’ gibi isimlerle girmiştir. Aynı zamanda arama linki verilmeyen ve hatta arama motorları tarafından bulunamayan bütün siteler ve linkler Deep Web’e dahildir.

Bu Aleme Nasıl Giriş Yapılır?

Deep Web’de bulunan siteler DNS kullanmadıkları için alışılagelen web isimlerinden ve uzantılarından da çok farklı bir yapıya sahiptirler. Örneğin, google.com, org. .net gibi yer isimleri göremezsiniz. Bunların yerine gizli adlara sahip olan “Pseudo Top Level Domain” (Pesudo-TLD) sitelerden giriş yapabilirsiniz. Bunlara bitnet, i2p, exit, onion gibi siteleri örnek göstermek abes olmaz. Ayrıca TOR indirip Hidden Wiki’ye giriş yaptıktan sonra da Deep Web kapısından adım atmış sayılırsınız.

deep web

Deep Web Can Sıkan Korkunç Şeylere Mi Sahip?

Her yerde olduğu ve olabileceği gibi bu sanal alemde de karanlık işler dönüyor ki bunu çoğumuzun duyduğu Dark Web denilen yerde olduğu da rivayet ve gerçek arasında gidip gelmektedir. Mamafih +18 videoların ve içeriklerin bulunduğu, cinsel taciz ve tecavüz, silah ve uyuşturucu satışı, kumar gibi daha pek çok yasal olmayan içeriklere ev sahipliği yapar. Devlet sırları ve önemli şahısların fevkalade önem arz eden hususi bilgileri gibi başlıklar ve konular da buraya eklenmiştir.

Girişi yaptığımıza göre başka bir konuda detaylandırma yaparız.

İlginizi Çekebilir: Genel Kültür Seviyesini Arttıran Filmler

Yorum Bırak