Baran Karaca Logo

Aldatan Kadının Psikolojisi 2023

tarafından Baran KARACA
1,5K görüntüleme

Bu yazımda Aldatan Kadının Psikolojisi konusundaki araştırmalarıma yer vereceğim. Modernleşen dünyada yaşam koşulları değiştikçe, aldatılan kadın kadar, aldatılan erkek de gün geçtikçe artıyor. İlişkilerde aldatılanın erkek olduğu durumlar gün geçtikçe artıyor.

Teknoloji ve bilişim çağında sosyal medya, herkesin günlük hayatında önemli bir noktada yer alıyor. Bireysel olarak yaşayan kişilerin sosyal etkileşimde bulunması gayet normal bir durum olarak kabul ediliyor. Evli kişilerin başka kişilerle özel etkileşim içinde olması ise kesinlikle kabul edilmiyor. Aldatma durumları, ilişkileri ve evlilik hayatını bitiren en önemli faktör olarak değerlendiriliyor. Aldatma durumlarında genellikle fiziksel ihanet söz konusudur. Erkekler tarafından fiziksel ihanet, kadınlar tarafında ise duygusal ihanet daha tehlikeli görülüyor.

İlginizi Çekebilir: Sürü Psikolojisi Hakkında Merak Edilenler.

Aldatan Kadının Psikolojisi

Evliliklerde kadınların aldattığı durumlarda, yaşadıkları psikolojik olumsuzluklar ve ruhsal çöküntülerin buna neden olduğu görülmektedir. Eşleriyle iletişim kopukluğu yaşayanlar, eşlerinden yeterli ilgi göremeyenler, ilişkisi bitme noktasına gelenler, eşleri tarafından aldatılmış olanlar, takdir, ilgi ve beğeni görmeyenler gibi birçok neden bulunuyor. Psikiyatristler, aldatan evli kadın psikolojisi için seans taleplerinin arttığını, aile içinde karşı tarafta da yıkımlar yaşandığını belirtiyor.

Çalışan, ayakları üzerinde duran ve sosyal çevresi olan kadınlar, evliliklerinde aldatılan kişi olduğunda veya sorun yaşadıkları zaman, kendini evliliğe bağımlı hissetmiyor. Her şeyin hızla tüketildiği çağımızda arkadaşlık, dostluk ve cinsel ilişki günümüzde daha kolay başlayıp daha kolay bitiriliyor. Evliliklerde sorun yaşandığında çocuk bağlayıcı etken oluyor. Çocuk olmayan evliliklerde sorunlar yaşandığında ise ayrılık kaçınılmaz oluyor. Aldatılan erkek bu durumu yaşadığında ayrılmaktan başka bir çıkış yolu bulamıyor. Ünlü bir İlişki terapisti olan Esthel Perel, ilişkiler ve aldatmalar konusunda bir dizi kitap yazmıştır.

Aldatan Kadının Psikolojisi 2023
Aldatan Kadın Psikolojisi Nasıl Olur?

Aldatan Kadın Psikolojisi Nasıl Olur?

Geleneksel aile yapısından uzaklaşan toplumlarda daha bireysel ve daha özgür yaşamlar kuruluyor. Bu durum evliliklerde de yaşanıyor. Kadınların aldattığını kolay kolay anlayamıyorsunuz. Aldatma sıradan ve normal olarak karşılanabiliyor. Dizi ve filmlerde sık sık normalleştirilen olaylar hayatlara da yansıyor. Kadının aldatması dizilerde sıradanlaştıkça daha çok kanıksanır hale geliyor. Dizilerde ofis hayatında, evli kişilerin başkalarıyla flörtleşmesi normalleştikçe, toplumuzda evli kadınlar daha rahat flörtleşme yaşayabiliyor. Dizilerden etkilenen erkekler aldatan kadın psikolojisi nasıl olur diye araştırmaya ve merak etmeye başlıyor.

Aile içinde yaşanan iletişim sorunları çözülmedikçe sorunlar çığ gibi büyüyerek işin içinden çıkılmaz hale dönüşüyor. Aldatma sorunlarında erkekler kendilerine tolerans gösterilmesini beklerken, kadınların aldatmasına aynı tolerans gösterilmiyor. Ataerkil aile kültürü, dini etkenler ve çevre koşulları aldatma durumlarında daha baskın sonuçlar doğuruyor. Aldatan kadınlar toplum tarafından da yadırganıp, dışlanabiliyor. Ekonomik özgürlüğü olmayan kadın kocası tarafından hor görüldüğünde aldatmayı bir intikam şekli olarak yaşıyor. Aldatma durumlarında eşler arasındaki bağ gittikçe zayıflıyor ve uzaklaşma yaşanıyor.

Aldatma sonrası kadın psikolojisi fark edilir derece değişim gösterir. Kadınlar aldatma durumunda ilk başlarda daha temkinli ve dikkatli davranır. İlerleyen durumlarda aile içinde çoğu davranışı kendini ele verecek şekilde dikkat çeker. Kadınlar genellikle ruhsal ve duygusal aldatma yaşamayı tercih ediyor. Fiziki aldatma boyutu ruhsal tatmin boyutu tamamlandığında yaşanıyor. Aldatan kadın davranışları başkaları tarafından da fark edilebiliyor.

  • Neşeli ve mutluluk hissi
  • Daha fazla kişisel ve fiziksel bakım
  • Kendine ve kıyafetlerine daha çok önem verme
  • Yeni ve farklı ilgi alanları edinme
  • Eşten uzaklaşma ve paylaşımın azalması
  • Cinsel yaklaşımın bitmesi
Aldatan Kadının Psikolojisi

Evliliklerde Aldatma

Evliliklerde aldatma psikolojisi kadın ve erkeklerde farklı şekilde hissediliyor. Erkekler eşlerini aldattığında bundan pişmanlık duyuyor ve eşlerinin bunu hak etmediğini düşünebiliyor. Aldatan evli kadın psikolojisi çoğu zaman erkeğin bunu hak ettiği düşüncesiyle yaşanıyor. Kadın, evlilikte yeterli ilgi, sevgi, şefkat ve özen görmeyip bunu dışarıda bulduğunda, ruhsal aldatma yaşayabiliyor. Masum olarak ifade edilen yakınlaşmalar, duygusal olarak bağlanma, aşık olma gibi sonuca ulaşabiliyor. Kadın ruhsal olarak tatmin oldukça eşinden ve ailesinden uzaklaşıyor. Aldatılan kişiyi bir yabancı olarak görmeye başlıyor.

Aldatılan tarafta bu gelişmeleri gördükçe çatışmalar ve kavgalar yaşanabiliyor. Aile içinde kısır döngü yaşanmaya başlanıyor. Kavga uzaklaşmaya, uzaklaşma kavgaya neden oluyor. Aldatılan kişi emin olamasa da farklılıkları, değişimleri ve gelişmeleri hissederek agresifleşiyor. Kadın ailede kavga yaşandıkça ruhsal olarak tatmin olduğu ilişkide teselli buluyor. Kadınlar aldatma durumunda nasıl davranır sorusunun cevabı, genellikle erkeklerden daha soğukkanlı olurlar ve pişmanlık duymazlar. Bu kadına çok sıradan ve doğal olarak geliyor. Eşi onu üzüyor ve mutsuz ediyor, o bunu hak ediyor düşüncesi kendini haklı görmeye ve yaptığından pişmanlık duymamaya neden oluyor.  Evlilikte erkeği aldatma durumunu yaşayan kadınlar onlardan bir nevi intikam duygusuyla hareket ediyorlar. Mutsuzluklarının sorumlusu olarak eşlerini görüyor ve onları cezalandırıyorlar.  Fiziki aldatma yaşayan kadında aldatma belirtileri daha net bir şekilde görülüyor.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak